Home Page Intro Page Trichur Archdiocese
Trichur Archdiocese Links

:

Statistical Data

:

Photo Gallery

:

Other Links

:

Home

 
Search Priests
select from left, type related word at right and go Подробная информация bondage toys у нас.
eg. select priest and type Antony or 'A'    HELP
 
   
 
Search Churches
select from left, type related word at right and go
eg. select place and type Thrissur or 'T'    HELP
 
   
 
 

MAR JOSEPH IRIMPEN (1921 - 1997)

Former Bishop of Palakkad

Born at Poovathussery on 25th of February 1921, Mar Joseph Irimpen was ordained priest on the 5th of May, 1952. He was nominated the first Bishop of Palakkad on the 20th of June, 1974, while he was the Vicar General of the Eparchy of Trichur. He was consecrated Bishop on the 8th of September, 1974 and took charge of the Eparchy on the same day. He retired on 6th December 1994 and died on 23rd August, 1997.

 
     
 

MAR JAMES PAZHAYATTIL

Bishop of Irinjalakuda

Born at Puthenchira on the 26th of July 1934, Mar James Pazhayattil was ordained priest on the 3rd of October, 1961 by H. Em. Cardinal Gracius of Bombay at Papal Seminary, Poona. He was nominated the first Bishop of Irinjalakuda on the 22nd of June 1978. He was consecrated Bishop on the 10th September, 1978 and took charge of the Eparchy on the same day.

 
     
 

MAR PAUL CHITTILAPPILLY

Bishop of Thamarassery

Born at Mattom on the 7th of February 1934, Mar Paul Chittilapilly did his priestly studies at St. Joseph's Seminary, Aluva and the Propaganda Fide College, Rome. On the 18th of October 1961 he was ordained priest at Rome by the late Archbishop of Changanassery Mar Mathew Kavukatt. He took Doctorate in Canon Law from the Pontifical Lateran University, Rome. After his return to India in 1966, he was appointed assistant Vicar at Aloor,the

 
 

professor at St. Thomas' Apostolic Seminary, Kottayam, Chancellor of the Eparchy and Manager of St. Thomas College, Trichur. In the Year 1978, he was appointed Vicar General of the Eparchy of Trichur. He held the post until he was nominated the first bishopof the newly erected Eparchy of Kalyan by Pope John Paul II on the 19th of May 1988. On the 12th of May 1987 he had been deputed to lead a team of priests who were sent to take up and organize the pastoral care of the Syro-Malabar Catholics in Mumbai. He was consecrated Bishop at Mattunga (Bombay) on the 24th of August 1988 by His Eminence Mar Antony Cardinal Padiyara. He became the Bishop of of Thamarassery on 8th February 1997.

TOP

     
 

MOST. REV. DR. RAPHAEL CHEENATH S.V.D

Archbishop of Cuttak - Bhubaneshwar

Archbishop Raphael Cheenath hails from the parish of Pallissery of the Archeparchy. He was born on 30th December 1934. After school education he joined the Society of Divine Word and was ordained priest on 20th September, 1963. He became the Bishop of Sambalpur on 18th of May, 1974 and Archbishop of Cuttack - Bhubaneshwar on 11th of August, 1985.

 
     
 

MAR CLEMENS THOTTUNGAL C.M.I. (1977 - 1987)

Former Bishop of Sagar

Mar Clemens Thottungal belongs to the Forane church Kandassankadavu. He was born on the 16th of April 1909 and ordained priest in the C.M.I. congregation on 24th of November, 1938. He became the first Eparch of Sagar on 6th of June, 1969. He received the Episcopal ordination on 26th of April 1977, and became the first bishop of the Eparchy of Sagar. He retired in the year 1987 and died on 15th September 1991.

 
     
 

MAR JOSEPH PASTOR NEELANKAVIL C.M.I.

 Former Bishop of Sagar

Mar Joseph Pastor belongs to the parish of Aranattukara of this Arch eparchy. He was born on 19th of March 1930. He was ordained priest in the C.M.I. congregation in the year 1966. He received the Episcopal ordination from Mar Joseph Kundukulam and took charge of the Eparchy of Sagar on the 22nd of February 1987.

 
     
 

 MAR ANTONY CHIRAYATH , BISHOP OF SAGAR

Bishop of Sagar

Mar Antony chirayath belongs to the parish of Aranattukara of hte Archdiocese of Trichur . He was born on 30th July 1941 at Aranattukara . He was ordained priest on 2nd Jan 1970 for the Diocese of sagar .In 2006 Pope Benedict XVI nominated him bishop of sager . He received episcopal consecration on 25 th March 2006

   
     
 

MAR RAPHY MANJALY , BISHOP OF VARANASI

Bishop of Sagar

Mar Raphy Manjaly belongs to the parish of Vendoor of the Archdiocese of Trichur . He was born on 7 th February 1958 at Vendore He was ordained prist on 11th May 1983 for the Archdiocese of Agra . ln 2007 Pope Benedict XVI nominated him bishop of Varanasi . He received episcopal consecration on 30 th April 2007

   
     
  TOP

Copyright © Archdiocese of Trichur 2005. All Rights Reserved.

Home Page Intro Page

The Archdiocese of Trichur
Catholic Archbishop’s House, Trichur, Kerala, India.
Tel: +91-487-2333325, 2338203, Fax: +91-487-2338204, E-mail: info@trichurarchdiocese.org

Developed by www.bispage.net, Ph: +91-9387158087